26 Ocak 2011 Çarşamba

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

HarryAzkaban.jpgAslında neyi anlatacağımı bilemiyorum, seri olan kitapları yorumlamak daha zor sanırım çünkü hikayeyi anlatmaktan korkuyor insan. şu an okuduğum kitap serinin altıncı kitabı olan Harry Potter ve Melez Prens dolayısıyla bu hariç yorumlama gereken iki kitap daha var ve üzerinden zaman geçtikçe unutuyor ayrıntıları malesef insan. Hatırlamak için tekrar filmini izlemek zorunda kaldım yorumlamadan önce. Tabi tekrar tekrar izlenebilen bir seri olduğu için sorun yok.
Bu kitap da adından anlaşılacağı üzere azkaban tutsağını konu alıyor. Sirius Black oniki yıl boyunca Azkaban da tutsak olan bir mahkumdur ve kaçmıştır. Suçu ise birçok muggle ve Peter Pettigrew'u öldürmektir. Voldemort'a yakın olarak bilinmektedir ve herkes onun Harry Potter'ın peşine düşeceğini ummaktadır. Bu sebeple Sihir Bakanlığı tarafından Hogwarts'ı Sirius Black'den korumak için Azkaban muhafızları olan Ruh Emiciler görevlendirilmiştir. Ruh Emiciler, insanların mutlu duygularıyla beslenen yaratıklardır. Harry bu yaratıklara karşı çok zayıftır ve Karanlık Sanatlara Karşı Savunma dersinin yeni öğretmeni Remus Lupin'den bu yaraktırlara karşı kendini savunmak için yardım olarak patronus büyüsünü öğrenir ve bu büyü bölüm boyunca çok işine yarayacaktır.
Herkesin bildiğinin aksine Sirius Black ile ilgili bir gerçek vardır ve bunu sadece ve yine Harry, Ron, Hermione ve Dumbledore öğreneceklerdir. Herşey yolunda gitmese de Harry vaftiz babasına kavuşacaktır ve Peter Pettigrew aslında yaşamaktadır.

Hiç yorum yok: