28 Ocak 2011 Cuma

Harry Potter ve Ateş Kadehi

Harry Potter ve Ateş Kadehi (kitap).jpgBu yıl Harry ve arkadaşlarının yaz tatili de oldukça eğlenceli gececektir; çünkü Kovuk'ta Weasleylerledirler ve Quidditch Dünya Kupasını izlemeye gideceklerdir. Dünya Kupası oldukça iyi geçmeyecek ve ilk defa Karanlık İşarete tanık olacaklar ve Voldemort'un müridleri ile tanışacaklardır.
 Hogwarts'da dördüncü yıllarıdır ve Hogwarts bu yıl efsanevi bir olay olan Üç Büyücü Turnuvasına ev sahipliği yapacaktır. Turnuva, üç büyücülük okulundan üç temsilci öğrencinin yarıştığı üç aşamalı bir yarışmadır. Bu okullar Hogwarts, Durmstrang ve Beauxbatons Sihir Akademisi'dir. Turnuvaya katılmak isteyen öğrenciler ismini bir kağıda yazarak Ateş Kadehine atmaları gerekmektedir, bunun için tek koşul onyedi yaşını aşmış olmaktır. Ateş Kadehinden tek tek okullarını temsil edecek şampiyon öğrencileri çıkmıştır fakat üç temsilcinin seçilmesinden sonra olağanüstü bir şekilde Harry Potter'ın da adı kadehten çıkmıştır. Bu olay öğretmenler arasında tartışmaya yol açmış; fakat Harry'nin de yarışmaya katılması gerektiği sonuncuna varmışlardır. Üç Büyücü Turnuvası ilk defa dört yarışmacı ile gerçekleştirilecektir. Adaylar üç zor aşamayı da başarıyla geçmek ve Üç Büyücü Kupasını kazanmak zorundadırlar. Ayrıca bu yıl Hogwarts'da Noel Balosu da düzenlenmiştir. Harry'e ilk aşk duygularını yaşatan Cho'ya baloya kendisine eşlik etmesini isteyecektir; fakat Harry ve Ron için balo çok sakin ve sıkıcı olacaktır.
 Üç büyücü turnuvasnın son aşamasına adaylar başarı göstererek ulaşacaklardır.Son aşama, engellerle dolu bir labirentte kupayı bulmaktır, bulan ilk aday yarışmanın galibi olacaktır.
Peki turnuvayı kim kazanacak? Harry turnuvaya yaşı tutmadığı halde nasıl katıldı? Yoksa onun adını kadehe bir başkası mı attı? Eğer biri atmışsa bunu hangi amaçla yaptı? Bu bölümde Harry, Voldemort'la karşı karşıya gelecek mi? Voldemort dönmüş olabilir mi?

 Kitabın ve filmin sonunda bu soruların cevabını bulacaksınız.

 Yine hayal edemeyeceğiniz bir olay örgüsüyle karşılaşacağınız muhteşem bir macera sizi bekliyor.

Hiç yorum yok: