17 Şubat 2011 Perşembe

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları serini son kitabı. Bu son kitap diğerlerinin aksine 2 film olarak yayınlanacak, ilk filmi çekildi ve izlendi, ikinci film ise bu yıl gösterime girecek ve dünyanın her yerinde beğeni kazanan Harry Potter dizisi bu filmle son bulacak.
Her kitabında bizi maceradan maceraya sürükleyen yazar, bu kitapta da başarısının sınırlarını zorluyor. Hiç hatasız kurgulanan sihirli  bir dünyada biz de yazar ile birlikte yedi yıl varolduktan sonra malesef sona geliyoruz ve sihir dünyasını kapıları kapanıyor. Harry Potter fanatiklerini eminim çok üzecektir.
Benim ise sevindiğim tek nokta var, o da seriyi azimle kısa zamanda okuyup, izleyip bitirmiş olmam. Kitabın konusundan biraz bahsetmem gerekirse;
Harry ve arkadaşları yedinici yıllarında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na dönmüyorlar; çünkü Dumbledore'un onlara bıraktığı görevi yerine getirmek istiyorlar. Bu görev ise Harry ve Dumbledore'un başladığı; fakat Dumbledore'un zamansız ölümüyle yarım kalan Hortkuluk'ları bulma ve yok etme görevidir. Ellerinde ise Dumledore'un Harry ve arkadaşlarına bıraktığı mirastan başka birşey yoktur ve bu mirasların dahi anlamını çözememişlerdir. İşleri oldukça da zordur; çünkü Voldemort giderek güçlenmekte ve her yerde Harry Potter'ı aramaktadır. Bu yüzden Harry ve arkadaşları sürekli saklanmak, yer değiştirmek zorunda olduğu gibi bu şartlar altında bir de Hortkuluklar'ı bulup yok etmelidirler. Mirasları ile hortkuluklar arasında bir bağlantı bulma çabalarında iken ölüm Yadigarları'nı keşvederler ve sonunda sırrını çözerler. Bu arada bir çok kez Ölüm Yiyenlerin elinden kurtulurlar. Bir Hortkuluk'un Hogwarts'da olduğundan emin olduklarında Hogwarts'a girerler ve bu Hogwarts öğrencileri ve öğretmenleri, Zümrüdüanka Yoldaşları ile Voldemort ve onun taraftarları Ölün Yiyenler, Ruh Emiciler ve Devler'in karşı karşıya geldiği bir savaşın başlangıcı olur. Herşeyin sonuna gelinmiştir, 'Biri ölmeden diğeri yaşayamaz' kehaneti kendini gösterecektir ama kim ölecektir, kim hayatta kalacaktır. Harry tüm Hortkulukları ölmeden yok edebilecek midir? Voldemort ve tüm kötülükler son bulacak ve iyilik kazanacak mıdır? Yoksa Sihir dünyasına sonsuza dek kötülük ve Voldemort mu hakim olacaktır.
Malesef serini son filmi yayınlanmadığı için bende sihiri bozmak istemem, dolayısıyla  kitabın sonundan bahsetmeyeceğim, ben gibi sonradan okumak isteyenler için bir anlamı olsun okumanın.
Son olarak okumamış olanlara filmleri izlemiş olsalar da kitapları da okumalarını tavsiye ediyorum.
Ayrıca serini yazarı Sayın J.K.Rowling'e bize böyle bir edebi eser kazandırdığı için huzurunuzda teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiç yorum yok: