29 Haziran 2011 Çarşamba

Ayşe Kulin - Hayat


1941-1964 Hayat Dürbünümde Kırk Sene
Everest Yayınları / 337 Sf.
  
   Ayşe  Kulin, bu kitabını üç bölüme ayırmış; ilk bölümde çocukluk anılarına, ikinci bölümde kolejli yıllarına ve son bölümü de ilk evliliğine dair anılarına yer vermiş. Samimiyetle, tüm doğru ve yanlışlarıyla çekinmeden anlatmış zihninde yer alan hatıralarını. Yaşamı boyunca yaşadığı ülkenin siyasi, sosyal gelişmelerine ilgili bir genç olması, babasıyla ülkesindeki gelişmelere dair konuşmaları, mektuplaşmaları bizlere o dönemin Türkiye'sini fotoğraflıyor adeta.

   Bir yazarın hayatını kendi yorumuyla, kendi duygularıyla ve kendi ağzından duymak; Ayşe Kulin'in bizlere bahşettiği ayrıcalıklı bir hoşluk bence. Merak ediyoruz çünkü, en azından ben merak ediyorum okuduğum bir yazarın hayatını...Geçtiği yolları... Seçimlerini, hangi şartlarda nasıl kararlar aldığını, nelerden etkilendiğini, arzularını, hayal kırıklıklarını,hata olarak nitelendirdiklerini, başarılarını, hayallerini, kısacası bir yazarı yazar yapan hayatı...

   Veda ve Umut'la başlayan bir aile ve bu ailenin belki de hiç beklemediği sonraki nesillerinden bir ferdinin, geriye dönük bir kronolojiyle onlara dair hayatı kaleme alması... İlginç ve güzel... Unutulmayacak bir aile anlatısı, daha nice anlatılmayan, tanık olunmayan hayatlari akla getiriyor ister istemez. Özellikle de kendi aile ağacımızı ve atalarımızı merak ettiriyor. Kimdiler ve neler yaptılar, yaşadığımız bu günlere bizlerden başka ne kattılar...

   Daha da anlatıyor Ayşe Kulin, Hayat kitabında kendi hayatının arka planında 1941-1964 yıllarının Türkiye'sine dikkat çekerken burada bitirmiyor seriyi, bir yazarın gözüyle 1964-1983 yıllarını anlatmaya serinin dördüncü kitabı Hüzün ile devam ediyor.

   Hayat kitabın sonunda yer verdiği aile fotoğrafları ile, Veda ve Umut kitaplarının kahramanlarıyla da tanıştırıyor bizi. Böylece hikaye daha da canlanıyor gözümüzde.
 
   Bu akıcı ve gerçek hikayeyi, bir yazar hayatını okumanızı tavsiye ediyorum.

   Not: Bence Hayat ve Hüzünü, Veda Ve Umutu okumadan okumaya başlayabilirsiniz. Farklılar çünkü devamı niteliğinde değil, Veda ve Umutta ailesini anlatan Ayşe Kulin, Hayat ve Hüzünde kendine dair anılarına yer vermiş. Bir kopukluk yaratmaz diğerlerini okumamanız. Tavsiyem tabiki hepsini okumanız. Umut, Veda'nın devamı iken, Hüzün de Hayat'ın devamı.

    Herkese bol kitaplı günler...
  

4 yorum:

Eren dedi ki...

Çok güzel özetlemişsiniz, ben de en kısa zamanda okumak istiyorum Hayat ve Hüzün'ü:)

Mor Kalemlik dedi ki...

Teşekkür ederim Erencim, okumanı öneriyorum gerek gerçek bir hikaye olmasından gerekse akıcı dilinden dolayı :)

Sevgiyle kal,

Zeynep Şeker dedi ki...

nasıl nasıl sevmıstım bu kıtabı ve serısını... Çok mutlu oldum senin de bir Ayşe Kulin okuyucusu olmana :)

Morkalemlik dedi ki...

Merhaba Zeynep Şeker,

Ayşe Kulin evet, bir kitabını okudu mu insan diğer kitaplarını okumaktan alıkoyamıyor kendini, kendini ve ailesini anlattığı bu seri benim de favorim, okumak çok keyifli idi gerçekten.

Yorum ve ziyaret için çok teşekkür ederim.

Sevgiler :)