11 Eylül 2011 Pazar

Agatha Christie- Dersimiz CinayetAltın Kitaplar Yayınevi / 158 Sf.
Çeviri: Gönül Suveren

Agatha Christie'nin birçok kitabının başkahramanı olan Hercule Poirot'u, ev arkadaşı Arthur Hastings'in anlatımıyla tanıyalım:

"Olağanüstü bir adamdır. Bir altmış boyunda, kafası yumurta biçiminde heyecanlandığı zaman gözleri kedilerinki gibi yeşil yeşil parlayan, pos bıyıklı, ağırbaşlı ve gururlu bir Belçikalı. Başını çoğu kez yana eğerek bakar adama. Üstü başı tertemiz ve şıktır. Düzene, derli toplu olmaya tutkundur adeta. Çarpık bir resim, hafif bir toz onu deliye döndürür. Mesleğinde elle tutulur delillere ve ipuçlarına pek aldırmaz. Esrarın insanın kafasıyla, 'küçük gri hücrelerinin yardımıyla' çözüleceğine inanır."

Ayrıca Hercule Poirot, eski bir polistir. Şimdi Londra'da özel dedektif olarak çalışmaktadır. Polisin çözemediği esrarlı olayları çözmede üstüne yoktur.  

Bu ön bilgilendirmeden sonra kitabımızın konusuna gelince yine katilin bulunması gereken bir cinayet olayı ile karşılaşıyoruz.
Hikayeyi Poirot'un ev arkadaşı Hastings kendisi anlatıyor.

Poirot ve arkadaşı bir sabah kahvaltı masasında, kendisine gelen mektupları açarken ilgi çekici bir mektup ile karşılaşırlar. Adının  Poul Renauld olduğunu söyleyen bir adam, bir sır yüzünden başının dertte olduğunu ve ölümle karşılaşabileceni yazmaktadır ve dedektifimiz Poirot'tan acil yardım istemektedir. İlgilerini çeken bu mektupla poirot ve Hastings, Fransa'nın Merlinville semtine doğru yola çıkarlar; fakat Renauld'un evine vardıklarında kapıda polis ile karşılaşırlar ve Renauldu'un o sabah öldürüldüğünü öğrenirler. Renauld evinin yanındaki Golf sahası için hazırlanan arazide kazılı bir mezarın önünde arkasından bir hançerle bıçaklanıp öldürülmüştür. Peki katil kim olabilir? Mirasının tamamını bıraktığı karısı, ölmeden bir iki akşam önce kavga ettiği oğlu, sekreteri, bahçevanı, hizmetçileri, esrarlı komşusu, komşusunu genç ve güzel kızı, cebindeki aşk mektubunun sahibi? Kim? 
İlerlerken oklar, farklı ipuçları ile farklı kişileri gösterirken yine ummadığınız bir kurgu ve olay örgüsüyle Agatha Christie, Hercule Poirot'un "küçük gri hücreleri" ile bizleri büyülemeyi başarıyor...2 yorum:

AslıASLI dedi ki...

Daha öncede söylemiştim çok okumadım Agatha kitapları ama sayende başlıcam sanırım..ilginç bir konusu var..

Unknown dedi ki...

Başlamanı öneriyorum o zaman sevgili Aslı. :)