7 Eylül 2011 Çarşamba

Agatha Christie- Şark Ekspresi'nde Cinayet-Gizli Düşman


Agatha Christie, polisiye türünün kraliçesi olarak tanınır. 78 roman, 19 oyun, 100'den fazla hikaye yazmıştır. Kitapları 50'den fazla dile çevrilmiş ve 2 milyondan fazla satmıştır. Mary Westmacott adıyla altı aşk romanı da yazmıştır.İki şiir kitabı, bir çocuk kitabı ve iki otobiyografi kitabı vardır. 1980 doğumlu olan Agatha Christie'nin evlenmeden önceki adı; Agatha May Clarissa Miller'dir. Beş yaşında kendi kendine okumayı öğrenen Agatha, üç çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğudur. İki evlilik geçirmiş ve ilk evliliğinden bir çocuğu olmuştur. Bu çocuğundan olan torunu  Mathew Prichard şimdi Agatha Christie Ltd'nin başkanıdır. Kitapları 30’dan fazla sinema, 50’den fazla TV filmine, 18 çizgi romana ve 8 video oyununa uyarlanmıştır Kitaplarında Hercule Poirot, Bayan Marple ve Tommy&Tuppence ana karakterlerdir. Öğrendiğimiz bu genel bilgiden sonra kitabımızdan bahsedersek biraz da;

Okuduğum çizgi roman Ntv yayınlarının Baskerville Laneti'inden sonra serinin basılan ikinci kitabı. Çizgi roman okumayalı çok olmuş bu arada. Görsel olan karakterlerin ismini hatırlamakta oldukça zorlanıp arada geriye dönüp durdum ilginç bir şekilde. Sanırım roman karakterlerin fazla ayrıntılarıyla okumaktan olsa gerek çizgi romanda dilekt görsele yüklenen ayrınıtları zihnime kazımakta zorlandım gibi, daha kolay olacağını ummuştum oysa. 
İlk hikayemiz Şark Ekpresinde Cinayet, Avrupa'yı bir uçtan bir uca üç günde gezecek olan trende geçiyor. Bir gece saygın Amerikalı Samuel Ratchett, odasında oniki yerinden bıçaklanmış olarak bulunuyor, tabi cinayeti çözmek, baş kahramanımız o trende seyahat eden Hercule Poirot'a düşüyor.
İkinci hikayemiz de ise çocukluk arkadaşları Tommy ve Tuppence'nin karşılaşması ve Genç Maceracılar adında bir dedektiflik şirketi kurma muhabbetleri ile başlar. Bir isim yüzünden kendilerini şans eseri aradıkları gibi bir maceranın içinde bulurlar. 
Hikayelerle ilgili birşey paylaşmadığımın farkındayım ama ben anlatırsam okumak isteyenlerin şevki kaçar değil mi ama?
Hangisini daha çok beğendiniz derseniz bana gizli düşman daha hoş bir hikaye geldi. Yani ben onu daha çok beğendim diyebilirim. Bu hikayeldeki karakterlerin az oluşundan kaynaklanabilir. Ama Şark Ekpresinde Cinayet'te de kesinlikle kurulamayan bir bağlantıyı kurmuştu sevgili dedektifimiz Poirot. 

Bu arada kitapta iki hikaye arasında Agatha Christie'ni hayatı, kitapları ve kitaplarının karakterleri ve seyri hakkında genel bir bilgilendirme yapılası da gayet hoş olmuş. Yukarıdaki bilgilerde bu yazıdandır.  

Herkese iyi okumalar.  

3 yorum:

settie dedi ki...

Agatha Christie'nin Gizli Defterleri diye bir kitap yayımlanmıştı birkaç ay önce. Christie'nin biyografisi ve okuması keyifli bir kitap. Christie okumalarınız bitmeden sıraya eklemenizi öneririm =)

Mor Kalemlik dedi ki...

Tahmin ettiğim kitap olabilir mi acaba? Yayınlanmamış eskizlerini, karalamalarını falan içeren bir başkası tarafından derlenen çalışmalarını mı içeriyor. Öyle bir yazı okumuştum da bir aralar
Yorumunuz için teşekkürler, Dikkate alıcam :)

settie dedi ki...

http://kitapardindan.blogspot.com/2010/09/agatha-christienin-gizli-defterleri.html ben yazmış olabilirim öyle bir yazı =)