21 Ocak 2012 Cumartesi

Zülfü Livaneli_ Serenad

pinterest
Livaneli benim lise yıllarıma damgasını vurmuş insandır. İlk gençlik duygularımıza fon olmuştur hep şarkıları. Arkadaşlarla öğle araları, okul çıkışları birimizin evinde toplanmak, kahve, sigara, müzik... Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Onur Akın, Ahmet Kaya daha bir çoğu... Güzel günlerdi. O yüzden özeldir Zülfü Livaneli şarkıları benim için. Kitapları ile tanışmam ise yeni. Bir ara Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm kitabını elime almıştım ama yarım kaldı, birine verdim okumak için gelmedi sonra. Bloglarda çok rastlayıp yorumlar da hep olumlu olunca daha bir merak edip okumak istedim, geçenlerde de alıp okudum. Çok da beğendim.

"Bir gün biriyle tanışırsınız ve hayatınız değişir" kitap bu cümleyi söyletiyor bana. Keşke ben de kitaptaki Maya gibi hayata bakış açımı değiştirebilsem bir sebepten. Daha sevdiğim şeylere yönelebilsem. 

Maya Duran, İstanbul Üniversitesi'nde çalışan orta yaşta bir halkla ilişkiler görevlisi, bir çocuk annesi ve eşinden ayrılmış bir kadın. Sıradan bir hayatı var, iş, ev ve oğlu. Birlikte olduğu biri de var ama o, daha çok bir dost. Bu üçgende yaşayan ve muhtemelen de yaşayacak olan, sahip olduğu hayatı kabul etmiş bir kadın. Ama bir gün, üniversitedeki görevi gereği, ABD'den gelen Alman asıllı bir profesör Maximilian Wagner ile tanışır. Bir süre sonra Wagner, Maya'nın hayatının odağı olur, tüm ilgisi ona kayar, Wagner'in İstanbul'da yaşamış olduğu 1930'lu yılları sorgulamaya, kendi geçmişini araştırmaya başlar...

Yahudi Soykırımına ve bilmediğimiz Struma gemisi olayına ışık tutar yazar bu kitapla...

Okumanızı öneririm...

14 yorum:

Unknown dedi ki...

çok güzel yorumlamışsınız, elinize sağlık :) beni de çok etkileyen kitaplardan biridir. en sevdiğim kitaplar listesinde yerini almış durumda.

Maya dedi ki...

konusu çok ilgimi çekti, gerçekten okunacaklar listesine eklemeliyim.. Teşekkürler :)

AslıASLI dedi ki...

Malesef Livaneli'yi çok sevmeme ragmen bu kitabını okumadım. Mutluluk diye bir başka kitabı daha var, eger okursan çok seversin eminim. Filmede alınmıştı..

Unknown dedi ki...

Teşekkür ederim Sevgili BeyazKitaplık, ben de çok beğendim. :)

Unknown dedi ki...

Kesinlikle okumanı tavsiye ederim sevgili Maya :) ben teşekkür ederim yorumun için

Unknown dedi ki...

Mutluluk, okumak istediğim bir kitap benim de. İnsan hangi kitabı okuyacağını şaşırıyor, keşke daha çok vakit bulsak kitap okumak için.
Teşekkürler Aslı. :)

Eren dedi ki...

Merak ettim, daha once hic kitabini okumadigim icin Livaneli' nin mutluluk'unu da merak ediyorum...bu arada Gunes de dogar'i nasil bulacagini merak ediyorum:)

Tully dedi ki...

2011 Yılı kitaplarım arasındaydı Serenad. Livaneli müziğiyle olduğu kadar yazarlığı ile de kendisine hayran bırakıyor..

Unknown dedi ki...

ehliyet kursuna başladım Erencim, kitap okumaya pek vakit bulamıyorum bu aralar, istiyorum ama yorgun düşüyorum.

Unknown dedi ki...

Kesinlikle Tully :)

Eren dedi ki...

aa harika, hayırlı olsun diyeyim o zaman şimdiden:)

Unknown dedi ki...

Teşekkür ederim Erencim. :)

yasemen k. dedi ki...

sanırım Livaneli'yi sevemeyenlerden bir ben varım. tuhaf mıyım ne o.O

Unknown dedi ki...

Hoşgeldin Sevgili Yasemen, herkes birçoğunun sevdiğini sevmek zorunda değil. Bu seni özel yapar :)