3 Kasım 2013 Pazar

Jane Austen - Aşk Ve Gurur

 Orta okulda falandım herhalde, klasikleri okumaya yeltenmiş ve uzun tasvir ve dönem bilgilerinden çoğunlukla sıkılıp yarım bırakmıştım. Savaş ve Barış'ın girişini okurken ki ruh halimi hatırlarım hep elime klasik aldığımda. Bu yüzden kitapların doğru zamanları olduğuna inanırım okumak için, şimdilerde ise zevkle okuyorum.  Klasikleri okumaktaki geç kalmışlığım bu yüzden. Şimdi arayı kapatmaya çalışıyorum. Herhangi bir yerde klasiklerden bir kitap ile ilgili bir yazı okusam, bilmediğim için utanırım, ayıpmış gibi, kusurmuş gibi. :)

   Jane Austen'ın Aşk ve Gurur isimli bu kitabını da edebiyata birazıcık bile ilgisi olan birinin bilmemesi mümkün değil sanırım. Ünü tartışılmaz. Bu arada bazı çevirilerde Gurur ve Önyargı olarak geçiyor ki bence de önyargı daha uygun bir çeviri. Can Yayınlarının Aşk ve Gurur olarak çevirdiği baskısını okudum ben.

   Kitabın baş karakterleri Elizabeth ve Darcy temelinde dönemin insan ilişkileri, sınıf ayrımı, bu sınıf ayrımının insan davranışlarındaki yansıması vurgulanmış. Austen'in bu kitabı ile edebiyata günlük yaşamın, konuşma dilinin dahil olduğu kitap hakkında okuduklarımdan aklımda kalanlar. Kitapta en çok beni şaşırtan; kadınların evlilik eğilimi, tabi bunun sebebi de ailenin mirasının en büyük oğula kalması, eğer ailede erkek evlat yok ise akrabalardan erkek olana kalması. Evlilik eğiliminden kastım; kadınlar eğer evlenemez ise ailelerini kaybettiklerinde sahip oldukları ev ve varlıktan yoksun kalmaları, dolayısıyla zengin bir eş hayat amaçlarının olması idi.  Tabi bu miras durumu da bunu doğal kılıyor o dönem için.

    Benim zevkle okuduğum, karakterlerini sevdiğim, karakterler arası diyaloglarla akıp giden bir kitap oldu. Kitabın bir çok dizisi ve filmi de yapılmış. Ben son filmini oldukça başarılı buldum, kitabını okumamış olanlara, fikir sahibi olabilmek (durumdan utanan varsa ben gibi) için filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Bol kitaplı günler;

Müsaadenizle...

14 yorum:

Biraz Şöyle Biraz Böyle dedi ki...

Çok sevdiğim kitaplardan biridir. Birkaç kez okudum...

acemi blogger dedi ki...

Yıllar önce severek okumuştum. filminide beğenmiştim. Austen kitaplarını seviyorum. bu arada auztenin hayatını anlatan film var izlemenizi tavsiye ederim.

Boş Defter dedi ki...

Jane Austen'ın kitaplarını genelde orijinal dillerinde ve çok da beğenerek okudum. Bugünlerde ise Jane Austen'ın yazdıklarından ziyade kendisi hakkında yazılanları okumaya bayılıyorum. Şu an okuduğum kitap gibi: Jane Austen'ın Kayı Anıları...

Şaziye P dedi ki...

Sevgili Banu, seni bloğumda görmek beni mutlu etti. :) gerçekten güzel bir kitaptı. Tekrar okur muyum bilmiyorum. belki edebiyatta biraz daha geliştirirsem kendimi, inceleme olarak bu kez bir daha okuyabilirim.

Sevgiler :)

Şaziye P dedi ki...

Acemi blogger,

keşke filmin ismini de söylemiş olsaydın, merak ettim bir araştırayım ben :)

Sevgiler

Şaziye P dedi ki...

Boş Defter, keşke ben de bir dilde edebi eserlerini okuyabilecek kadar iyi olsam. Zamanında iyi bir dil eğitimi aldım ama üzerine eklemeyince maalesef başa döndüm diyebilirim.

paylaştığın iyi oldu kitabı, not alayım okurum belki bir gün ben de

Sevgiler :)

Nilgün Komar dedi ki...

seni izleyeyim dedim ama zaten izliyorsun dedi google :) yoğunluktan dikkatimnden kaçtı demek.. bir gün karaköydeki simitçide buluşalım bence :)

Şaziye P dedi ki...

Sevgili Nilgün,
izliyor olmana sevindim.
Keşke buluşabilsek ama ben İstanbul'da yaşamıyorum :(

parıldayan çiçek dedi ki...

Yeni yıl kartınızı aldım.
Teşekkür ederim.Size de iyi yıllar

Buket dedi ki...

zihin açıcı 10 kitaptan biri olarak seçilmiş!

BAYKUŞ GÖZÜYLE... dedi ki...

Sevgili Mor kalemlik, instagramda buluştuk, bana blogun da olsa okusak yazmışsın, var blogum hatta birbirimize üyeyiz de galiba:)) ben son aylarda çok aktif değildim ve insatgramda blogumu paylaşmıyorum,( bilenler zaten biliyor) bu sebeple buraya yazdım umarım bundan sonra daha aktif olurum ve sık sık yazışırız:)) yorumumu cevaplarsan aldığını anlarım;) teşekkür ederim, sevgilerimle...natali

Şaziye P dedi ki...

Aaaaa tamam o zaman okuyorum zaten blogunu, ekli olmasi muhtemel bloglarimizin kontrol ederim ben. Daha cok iletisim kurmak dilegiyle sevgiler :)

deeptone dedi ki...

merhabaaaa.

bloguma hoşgeldiniiiz yaaa.

jane austen en sevdiklerimdendir.

görüşürüüz.

iki blogunuz var ha.
bravo size.

yine gelin amaaa.

:)

gelirim ki ben de.

:)

baykuş gözüyle ve acemi blogger arkadaşlarım.
baykuş çook eski arkadaşım.
:)

Şaziye P dedi ki...

Sevgili deep, ben aslinda blogunun kadrolu okuyucusuyum, ama yorum ozurluyum diyebilirim. İyi olmuyor tabi oku gec, hissettirmek lazim kendini ama yazmak icin yazmak da hosuma gitmiyor ne bileyim, bilgim varsa paylasiyorum. Hepimiz yorum seviyoruz adlinda ben nie boyleysem ;))